Miért nem tudja megoldani a gyerek a szöveges feladatokat, pedig jól tud számolni?

– hangzik a kérdés nagyon sok szülőtől.

Mióta a matematika létezik, a szöveges feladatok megoldása okozza a legnagyobb problémát a diákoknak. Pedig sokszor sokkal egyszerűbb, mint aminek először látszik, csak a megfelelő megoldási stratégiát kell elsajátítani hozzá.

Egy szöveges feladat megoldásához fejlett szövegértésre és matematikai gondolkodásra van szükség. A legtöbb kisgyerek, még ha rendelkezik is mindkét képességgel külön-külön, ezt a tudását nem tudja egységben alkalmazni, és ez azért is okoz különös nehézséget, mert hamarabb kezdenek szöveges feladatokat megoldani, minthogy a tökéletes értő olvasásuk kialakulna.  A magyar nyelvtan szabályait kell, vagyis kellene a „matematika nyelvére” fordítani.

A szöveges matematika feladatok jól fejlesztik a problémamegoldó képességet:

Pedig a matematikában kiemelkedő jelentőségük van a szöveges feladatoknak. Segítségükkel hatékonyan fejleszthető a tanulók lényegkiemelő és problémamegoldó képessége, kialakíthatók a helyes tanulási szokások. A hétköznapi élethez kapcsolódó szöveges feladatok erősítik a matematika és a valóság kapcsolatát.

A szöveges matematika feladatok felépítése:

Amit tudni kell, hogy a szöveges feladatok igazából sablonfeladatok. Van egy rendszerük ahogy felépülnek, és vannak típusfeladatok is.

  • egyszerű vagy összetett szöveges feladat.
  • egyenes vagy fordított szövegezésű feladat,
  • egy megoldású vagy több megoldású szöveges feladat

Mivel vannak típusfeladatok, így, ha azt begyakorolja gyermek, akkor bármikor képes lesz a szöveges feladatok megoldására. A szöveges feladatok gyakorlása azonban nehézkes, ha gyermek nem érti a szöveget és emiatt elmegy a kedve az egésztől.

A szöveges feladatok megoldásának menete, lépései:

  1. Olvasás, értelmezés, adatok

A szöveget el kell olvasni és értelmezni. A gyerekek nagy többsége megijed, ha elsőre nem értett meg mindent. Rá kell őket venni, hogy többszöri elolvasással keresgéljenek a szövegben, ill., minden szónak és kifejezésnek ismerjék a jelentését.

A szöveges feladatok megoldásánál nagyon nagy segítség lehet egy segédábra, kisebbeknél főleg rajzok, később adatok felírása. Ezt gyermeknek magának kell elkészíteni, hogy megkönnyítse a feladat megértését és megoldását.

Ennek gyakorlásában nagy segítség lehet a Videokos memória kártyái és online játékai, melyben a matematikai kifejezéseket, műveleteket betűvel leírt formájával vagy rajzokkal kell párosítani.

 

Szöveges matematikai feladatok gyakorlása kifejezés kártyákkal, memória játékokkal

 Az 1. osztályos kártyák itt láthatóak.                         A 2. osztályos kártyák itt láthatóak.

  1. Számolás

Ha megértette a gyermek a szöveges feladat kérdését és az összefüggéseket, akkor ezután jöhet a terv és a művelet/ek felírása, majd a számolás. Ilyenkor kell azt az egyenletet is felírni, amivel kiszámítható a megoldás.

  1. Kérdés – hiányzó érték

Fontos, hogy a gyerek ne rutinból számoljon, mert a szöveges matematikai feladatoknál gyakori hiba, hogy mire kiszámolják a műveletet elfelejtik, hogy mi is volt a kérdés valójában. Különösen figyelni kell, ha több művelet visz el a megoldáshoz (pl: összetett szöveges feladatoknál fordul elő), mert több hiányzó érték van. Az sem ritka, hogy siet vagy kapkod a gyerek, és emiatt végül csak a részmegoldás lesz meg.

  1. Ellenőrzés

A szöveges feladatok gyakorlásának fontos része, hogy a számolások elvégzése után a gyereknek azokat ellenőriznie is kell. Fontos, hogy ne legyenek felületesek és tudják, hogy hiba mindenkinek „becsúszhat”.

  1. Szöveges válasz

A számolások és ellenőrzések után érdemes rávezetni, hogy olvassák át a szöveget még egyszer, majd úgy válaszoljanak egy rövid mondattal a feltett kérdésre. A szöveges matematikai feladat megoldása e nélkül nem lesz teljes.

A Videokos, a szöveges matematikai feladatok előkészítését feladatlapokkal segíti, mely rajzzal, kérdésekkel vezeti rá a gyereket a helyes gondolatmenetre és feladatmegoldási stratégiákra.

Szöveges matematikai feladatok megoldását segítő kártyák

Az első osztályos ingyenes kártyák és a hozzájuk tartozó videó itt találhatóak.

A második osztályos ingyenes kártyák és a hozzájuk tartozó videók itt találhatóak.