Az olvasás a tanulás alapja

Az egyik legfontosabb készség, amit az iskolában sajátít el a gyerek, az olvasás. Ez adja meg az alapot a tanuláshoz. Nem is gondolnánk, milyen bonyolult folyamat ez, az érzékelés, gondolkodás és figyelem integrálását kívánja meg. Sok tanuló szinte gond nélkül megtanul írni és olvasni, ám vannak olyanok is, akiknek ez évekbe telik.

A tanulási problémák jelentős része is a gyenge szövegértő képességre vezethető vissza.

Nagyon fontos tehát, hogy segítsünk a gyerekeknek, hogy kialakuljon bennük a képesség, hogy megértsék a szövegeket, amiket olvasnak vagy hallanak, hogy értelmes kérdéseket tudjanak megfogalmazni és megválaszolni vele kapcsolatban.  

Az olvasás hasonlóan működik, mint az autóvezetés, osztott figyelmet igényel, és csak úgy tudunk gyakorlatot szerezni benne, ha sokat csináljuk. 

Sajnos a folyékony olvasás sem garancia arra, hogy a gyerek meg is érti, mit üzennek a szavak.

Olvasási problémák – mire figyeljünk?

Minden gyermek érése, tanulási tempója más és más, ezt figyelembe kell venni, de ha a ezeket a jeleket tapasztaljuk, akkor érdemes odafigyelni: 

Lassan és nyögdécselve „robot” módjára olvas, sok hibát vét olvasás közben, amit nem javít, még akkor sem, ha nincs értelme annak, amit olvas.

Valószínűleg gyakorlatlan olvasó, így az olvasás technikai része – azaz a betűk dekódolása és beszédhanggá fordítása – olyan erős koncentrációt igényel, hogy egyszerűen nem marad ereje a tartalom értelmezésére. Így nem érti és nem is élvezi az olvasást.

Az olvasott szövegből alig ért meg valamit, és szinte semmire sem emlékszik

A olvasási gondokkal küzdő gyermek teljes erejével a betűk megfejtésén dolgozik, akkor egyszerűen nem marad ereje, ideje azon gondolkodni, hogy mit is olvasott, mi a szöveg értelme, mit jelentenek a mondatok. Ilyenkor az osztott figyelem fejlesztése, ill. az olvasási rutin fejlesztésére van szükség.

Ásítozik, amikor olvas

Az olvasási nehézséggel küzdő gyerekeknek nagyon keményen kell dolgozniuk, koncentrálniuk olvasás közben. Gyakran előfordul, hogy egy gyerek ásítozni kezd. Az ásítás önkéntelen reakció, segíti, a gyorsabb szívverést, és a felvett nagy mennyiségű oxigén gyors agyba jutását, így védekezve a fáradság ellen. Ilyenkor érdemes egy kis szünetet tartani, kimenni a friss levegőre.

Mi áll az olvasási probléma mögött?

  1. Nincsen birtokában azoknak a készségeknek és képességeknek, melyek nélkülözhetetlenek az értő olvasás elsajátításához.
  2. A gyerekek nem tanulnak meg jól olvasni.  Mert nem volt rá idő.  Nem fordítottak rá kellő időt.
  3. Elvileg tudnak olvasni. Gyakorlatilag viszont nem értik, mit olvasnak.
  4. A családi minta gyakran nem az olvasás szeretetét, inkább a tévé és videó játékok használatát helyezi előtérbe.
  5. A gyerekek nem motiváltak az olvasásban, mert unalmasnak tartják. Megszokták a felgyorsult világunkat és megszokták, hogy azonnali kész információhoz jutnak. Olvasással azonban ez lassabban megy, így hamar türelmüket vesztik.
  6. szülők nem olvasnak – mesélnek – a gyerekeknek, így nem tudják elképzelni az olvasott szöveget.

 

 

Az olvasáshoz szükséges készségek egymásra épülése

Az ismeretekre alapozva a szövegfeldolgozó, szövegértelmező készség megfelelő működésének előfeltétele a szövegértő készség és az olvasástechnika.

Hogyan segíthetjük, hogy megtanuljon olvasni?

Kisiskolás korban a gyerekek hallás után sokkal jobban megértik a szövegeket mint olvasás után – ami érthető, hiszen az írott szöveg dekódolásával még csak most ismerkednek.

Keltsük fel az érdeklődését és apró lépésekben haladjunk!

  • Kérjük meg, hogy a hallott mese alatt csukja be a szemét, és képzelje maga elé képekben, amit hall. Lehet ez olvasott szöveg, hangos könyv, vagy akár régi jó bakelit lemez is. Utána tegyünk fel neki kérdéseket. Milyennek képzelt e a szereplőket, helyszíneket? Ezzel segítjük képzelőerejét és a képlátását is, élménnyé tesszük az olvasást.
  • Együtt , felváltva olvassunk meséket. A közös teher jó dolog, így a gyerek is fontosnak érzi magát.
  • Fejlesszük a szókincsét! ( pl.: koppintson, ha nem ért egy szót ) Így figyelme is fejlődik és a szókincse is bővül.
  • Engedjük hibázni! Teremtsünk nyugodt légkört, mert a szorongás befolyásolja a koncentrációt. 

A Videokos is hasznos kiegészítője lehet az olvasás tanulásnak és gyakorlásnak

A Videokossal játék a tanulás! A weboldalon található játék és feladatgyűjtemények úgy lettek összeállítva, hogy az 1. osztályosok a tanult betűkészlet alapján könnyen ki tudják választani a nekik megfelelőt. Változatos feladatlapok, és online fejlesztő játék közül lehet válogatni. A videók segítenek  az önellenőrzésben.

  • Személyre szabható, a fokozatoknak köszönhetően a gyermeknek  sikerélménye lesz, és így motivált marad.
  • Ugyanazok a képességek több különböző feladattal is fejleszthetőek így  nem válik monotonná a gyakorlás.
  • Az online játékok során a gyerek azonnali visszajelzést kap, így pontosan látja mit tud jól megoldani, és miben hibázik, a feladatlapokhoz videós megoldások tartoznak magyarázattal.

 

1. osztályos kedvezményes csomag – egy külön óra áráért

Az előfizetéssel az 1. osztályosok számára több mint 50 fejlesztő anyag elérhető.

A feladatlapokat úgy állítottuk össze, hogy a lehető legtöbb területen fejlesszék a gyerekek készségeit, képességeit, de ugyanakkor színesek, változatosak legyenek. Az iskolai tananyagba könnyen beleilleszthető, bármelyik olvasástanítási módszerhez illeszkedik, csak ki kell választani a megfelelő betűkészletet.

Olvasólap (Olvass! Ragassz!)

Ezen az olvasólapon a betűkészlet: a, i, o, ó, m, s, t, v, e, l, ú, p, c, k (fejlesztési területek: értő olvasás, szókincsbővítés, olvasástechnika)

Olvasólap (Olvass! Rajzolj! Ragassz!)

A feladatlap betűkészlete: a, i, o, ó, m, s, t, v, e, l, ú, p, c, k, á, f (fejlesztési terület: értő olvasás, szókincsbővítés, olvasástechnika, finommotorika)

Olvasólap (Olvass! Rjazolj! Ragassz!)

Az olvasólap betűkészlete: a, i, o, ó, m, s, t, v, e, l, u, ú, p, c, k, á, f, h (fejlesztési terület: értő olvasás, szókincsbővítés, olvasástechnika, finommotorika)

Olvasólap (Olvass! Ragassz!)

Az olvasólap betűkészlete: a, i, o, ó, m, s, t, v, e, l, u, ú, p, c, k, á, f, h, ő, z (fejlesztési terület: értő olvasás, szókincsbővítés, olvasástechnika, finommotorika)