Szülőként arra vágyunk, hogy az 1. osztályos iskolakezdő kis lurkó mosolygó szemmel, sikerekkel telve érkezzen haza mindennap, elmesélje, hogy mennyi mindent tanultak aznap, és a tanító néni őt mennyire megdicsérte.

Mi szülők, szeretnénk mindent elkövetni, hogy csemeténk éretten kezdje el az iskolát, elkerülje a kudarcot, és sikerélményekkel teljenek a napjai.

Sajnos a tapasztalat és a szomorú statisztikák azt mutatják, hogy ez sok esetben nincsen így. Az első osztályt nagyon nagy egyéni különbségekkel kezdik a gyermekek. Már első osztályban kialakulnak szorongások, és egyre nagyobbak lesznek a lemaradások, még akár a lemorzsolódás is igen gyakran előfordul. Mit tehetünk mi szülők?

Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, igyekezzünk lehető legjobban felkészíteni, és játékosan erősíteni azokat a készségeket és képességeket, melyekre az iskolába lépéskor szüksége lesz.

Szülőként elfogultak vagyunk, sokszor gondoljuk, hogy a mi gyerekünk okos, nem lesz gond vele az iskolában.

Iskolára érett

Sajnos ez nem feltétlenül van így, hiába okos egy kisgyerek, ha fizikálisan nem elég érett, fáradékony, esetleg nem jól tűri a kudarcot, vagy épp nehezen viseli a monotonitást. Azt se felejtsük el, hogy a tanító néni nem egyedül a mi gyermekünknek magyaráz, a 25-30 fős osztály légköre egészen más, mint egy kétszemélyes helyzet. Könnyebben elterelődik a gyerekek figyelme és az óvodához képest sokkal több szabálykövetésre van szükség.

 

Ha ezekre fel szeretnénk készíteni gyermekünket, természetesen nem órák hosszig tartó gyakorlás, feladatlapok kitöltése a megoldás.  Sokat segíthetnek a társasjátékok, melyek ma már széles kínálatban kaphatóak az egészen egyszerűtől, a kooperatív játékokig. Elősegítik a célok elérését, fejlesztik a kudarctűrés, erősítik a társas kapcsolatokat. 

Közös otthoni tevékenységek, a takarítás, sütés-főzés és a bevásárlás remek lehetőség a körülöttünk lévő világ megismerésére, tapasztalatszerzésre.

Azonban, ha még mindig nem vagyunk biztosak abban, hogy gyermekünk felkészült-e, érdemes néhány egyszerű feladattal megismertetni, hiszen az óvodában is hasonlóan fogják mérni iskolaérettséget.  Az ilyen játékos feladatok megoldása során  kiderülhetnek gyermekünk esetleges hiányosságai, ezeket tudjuk célzottan erősíteni, így szeptemberben az iskolakezdést már felkészülten várja.

Az iskolakezdéshez szükséges készségek fejleszthetőek akár otthon is!

 

Az otthoni iskola-előkészítő foglalkozás előnye, hogy akkor végzitek el, amikor a saját napirendetek megengedi. Ha a gyermek huzamosabb ideig van otthon, akkor sem unatkozik, nem marad le a társaitól. Teljesen a személyes igényekhez igazítható, változatos és nem utolsó sorban sokkal olcsóbb, mintha különórára vinnénk.

 

A Videokos weboldal számos lehetőséget kínál, online játékokkal, akár tevékenykedtető, fejlesztő játékokkal, ahol videós segítséget kap a gyerek a feladat végrehajtásáról és ellenőrzéséről is. Így nem csak a „gépet nyomkodja”, hanem az olló, ragasztó, csipesz és ceruza használatával fejlődik a finommotorikája is.

A tevékenységek megismerésével egyre önállóbbá válik, ami szintén elengedhetetlen az iskolai életben.

Próbáld ki az iskolaelőkészítő játékokat és tevékenységeket!